מכללת תלפיות - תוכנית הלימודים

 תוכנית הלימודים


דף הבית >> יחידות אקדמיות >> תואר ראשון >> מסלולים >> המסלול להוראת האומנות >> תוכנית הלימודים

כללי

לצורך הגשמת היעדים החינוכיים של המסלול להוראת האמנות, מורכבת תכנית הלימודים מחמישה אשכולות:

 1. לימודי חינוך - הכוללים שיעורים במתודולוגיה ודידקטיקה של הוראת האמנות ומחשבת החינוך. דגש מיוחד ניתן להוראת אמנות בכיתות הטרוגניות תוך שימת לב לשונות  שבין  התלמידים. אשכול זה כולל סך 26 שעות שנתיות בלימודי חינוך במשך 4 שנות לימוד.
   
 2. התנסות מעשית בהוראת האמנות - המכשירים יכולת יישום העקרונות והידע העיוני במסגרת הוראת האמנות. ההתנסות בהוראה היא במוסדות מסוגים שונים: רגילה, משולבת וייחודית. אשכול זה כולל: 12 שעות לימוד שנתיות בשלושת השנים הראשונות.
   
 3. לימודי חובה והכשרות - קורסים בתחומי המורשת היהודית בזיקה אל האמנות תוך בירור הגישות ההלכתיות אל מעשה האמנות הפלסטית. אשכול זה כולל 9 שעות שנתיות במשך 4 שנים.
   
 4. לימודי אמנות עיוניים - שכוללים את תולדות האמנות החל מראשית התרבות בתקופה הפרה-היסטורית ועד לעת החדשה, תולדות האסתטיקה והפילוסופיה של האמנות ושיעורי העשרה בנושאים כלליים. בכלל זה תודגש היצירה החזותית היהודית כביטוי של התרבות היהודית לדורותיה, לרבות חלקה בתחייה הציונית. אשכול זה כולל 30 שעות שנתיות במשך 4 שנים.
   
 5. לימודי אמנות מעשיים - במגוון טכניקות מסורתיות כגון ציור, פיסול, רישום והדפס כמו גם טכניקות וטכנולוגיות כמו: אמנות וידיאו, אמנות מחשב ואמנות דיגיטלית. מסגרות הללו יעמדו על הכשרה אמנותית בסיסית כמו גם לימוד המגמות העיקריות באמנות העכשווית והקשר בין אלו לבין החברה היהודית והישראלית. אשכול זה כולל 50 שעות שנתיות בסדנאות.

 

מהלך הלימודים בחלוקה לשנות ההכשרה

 • שנה א - מבואות: הלימודים יכללו מבואות עיוניים בחינוך, מבואות בתולדות האמנות, יסודות ראשוניים ברישום, ציור ופיסול. בסיום שנת הלימודים הראשונה תיבדק התאמתו של הסטודנט להוראת מקצוע האמנות.
   
 • שנה ב - הרחבת והעמקת לימודי האמנות המעשית, לרבות קורסים בהדפס, תחריט וצילום. במסגרת הלימודים העיוניים יינתנו קורסים מתקדמים בתולדות האמנות ויידונו בעיות מתחום יחסה המורכב של המסורת היהודית אל האמנות החזותית. יינתנו שיעורים על אמנות ארץ-ישראל ואוריינות בסוגי יצירה נוספים והקניית מיומנות בנגישות לספרות מקצועית בתחום האמנות. במסגרת העבודה המעשית תחל התנסות בהוראת שיעורים בבתי הספר היסודיים ובכיתות חטיבת הביניים בליווי צמוד של הדרכה פדגוגית, ובביקור במוסדות חינוך שונים ומגוונים.
   
 • שנה ג - טיפוח היכולת האישית ומקוריות ביצירה מעשית הבאה לידי ביטוי בפיתוח כישורים של רישום, ציור, פיסול, עיצוב מיצג ומיצב, אמנות מחשב, אמנות וידאו ועוד. במסגרת הלימודים העיוניים תיערך היכרות עם האמנות המודרנית והעכשווית, ובכלל זה גם אמנות ישראלית. יתווספו פרקים ייחודיים בתולדות האמנות היהודית-מסורתית ובאמנות האסלאם. במסגרת העבודה המעשית יושם דגש על הוראה בכיתות ביה"ס העל-יסודי, והכנת רצף של שיעורים בנושא ייחודי, שבסופו יערך מבחן של ההישגים הדידקטיים.
   
 • שנה ד - במסגרת הסמינריון לחינוך יידונו שיטות חקר של נושא עיוני, והסמינריון העיוני יוקדש למחקר דיסציפלינרי, ניתוח וניסוח הממצאים ויכולת כתיבה אקדמית. בשנה זו התלמידות יעשו פרויקט אמנותי ויפגינו את יכולתם ביצירה עצמאית. במסגרת הסטאז' יושם דגש על גישות בהערכה וביקורת של תוצאות הפעילות החינוכית המעשית. בסוף שנות הלימודים תוענק לעומדות בקריטריונים תעודת "בוגר בהוראת האמנות".
   

פעילות נוספת

 • הגלריה האחרת: במסגרת מכללת תלפיות והמסלול לאמנות פועלת גלריה העורכת תצוגות מתחלפות של יצירות אמנות עכשוויות. הקו המנחה את הגלריה הוא מפגש בלתי אמצעי עם יצירות מקוריות ויוצריהן. הגלריה מבקשת להציג ולקיים דו-שיח עם אמנים שיוצרים ברוח המסורת היהודית כמו גם בהוויה היהודית והישראלית בשפה חזותית עכשווית, בצד אמנים בעלי רקע תרבותי שונה. מוצגות בעיקר יצירות שמתייחסות למוטיבים יהודיים ולזהות הישראלית בהיבטים אישיים ועכשוויים. המפגשים הללו מהווים חוויה מרגשת ומפרה וכוללים שיחה חופשית בה עולים נושאים כמו: האמירה האמנותית, התמודדות האמן עם הממסד האמנותי, יכולת ההישרדות של האמן מול העלות של התצוגה האמנותית, תפקידו של האמן והשפעתו בחברה יהודית ופלורליסטית.
   
 • ימי עיון ויצירה בנוף: פעם בשנה יוצא כל המסלול על מוריו, לימי עיון וציור בנוף. המטרה היא לפתח ולחדד את ההסתכלות וההתבוננות בנוף, ולהבין את ייצוג הנוף כניסוח של קשר עם המקום.
   
 • טיולים וסיורים במוזיאונים וגלריות: במסגרת הלימודים מתקיימות פעילויות להרחבת ידע באמנות וביקורים במוזיאונים ברחבי הארץ וסיורים לימודיים באתרים שונים. המטרה היא כפולה: להכיר את מגוון מרחבי התצוגה הקיימים בארץ וגם לאמן את הסטודנטים בהכנת ביקורים במוזיאון, בהדרכה וכדו'. במסגרת הלימודים, נערכים סימפוזיונים עיוניים בנושאי אמנות ותערוכות דידקטיות (דוגמא של שניים מימי העיון שנערכו במסגרת זו בנספחים).
   
 • השתתפות המסלול באירועים אמנותיים בקהילה, מחוץ למכללה: הסטודנטים מקבלים עידוד ותמיכה בהשתתפות וייזום קשר עם הקהילה, בצורה של התנדבות, יצירת פרויקטים קהילתיים ומעורבות עם קבוצות אוכלוסיה שונות.
   
 • סימפוזיונים וימי עיון. מיד פעם מארגן המסלול ימי עיון על נושאים ספציפיים שתפקידם להעלות נושאים בתחום החינוך לאמנות שרלוונטיים לתחומי הלימוד של התלמידות.
כל הזכויות שמורות על התמונות והתוכן באתר זה. אין לעשות שימוש בתוכן ו/או בתמונות ללא אישור מפורש בכתב מבעלי האתר
אלמנט בניית אתרים